Bringás vándortábor

A Zselici Kerékpáros Vándortábor útvonalmenedzsmenttel kapcsolatos feladatait 3. éve a Szinergia Egyesület látja el. Az együttműködés 2023-ban kezdődött, a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetséggel (Maketusz). Feladatként kidolgozásra került a vándortábor útvonala, amit programokkal és élményekkel töltöttünk fel.

A Maketusz 2018 óta valósítja meg országszerte több útvonalon a BringásVándor programot. A projekt célja, hogy a felső tagozatos és középiskolás fiatalok körében népszerűsítse a kerékpáros természetjárást és felhívja a figyelmet a mozgás fontosságára. A táborok során a gyerekek megismerkedhetnek Magyarország természeti, épített és kulturális örökségeivel, így a Zselic szépségeivel is.

 

A Bringás Vándortábor 2025-ben már 13 útvonalon folytatódik, hogy életre szóló élményeket nyújtson a résztvevőknek.

A Zselicben 240 km-t tekerve, 7 nap alatt ismerkednek meg a tájegység értékeivel, meglátogatják a nemrég épült Hollófészek kilátót, zakatolnak a Zselici Csühögőn, szarvasokat simogatnak Bőszénfán és legelésző bölényeket láthatnak Kaposmérőn. A Zselici Csillagpark és a mellette található kilátó közelebb hozza az égbolt csodáit. Az elmúlt két év tapasztalati alapján, a tábori résztvevők kedvenc programjai a vizes élmények, fürödhetnek a Deseda tóban és a vadregényes Petörke tóban, végül a Szigetvári Gyógyfürdő várja őket. A Szennai Skanzenben múzeumpedagógiai foglalkozáson, a szigetvári Zrínyi Várban pedig igazi időutazáson vehetnek részt.

Hatalmas élmény és komoly kihívás ez a 7 nap a gyerekeknek. Kitartást tanulnak és rájönnek arra, hogy sokkal többre képesek annál, mint amit korábban hittek. A komfortzónájukból kilépve, az online téren kívül, a való életben szereznek élményeket és alakítanak ki kapcsolatokat.

Az útvonalmenedzsment feladatai közé tartozik az útvonal kidolgozása és annak folyamatos felülvizsgálata évről évre, a kapcsolattartás a szolgáltatókkal és a Maketusszal, a Túrakísérők toborzása. A programhoz szükséges kommunikációs anyagok összeállítása és a projekt gerincét alkotó műszaki és szerviz háttér felkutatása is a feladataink része.

A program a nyári tanszünet ideje alatt valósul meg, a meghirdetett 25 turnusból 2023-ban 19, 2024-ben 23 csoport indult útnak, utóbbi 500 fő közeli résztvevővel. A tábor ideje alatt egyesületünk folyamatos ügyeletet tart, a csoportok érkezésekor fogadja a résztvevőket, előkészíti a kerékpárokat, egyéb eszközöket, majd átadja a résztvevőknek, a szervező pedagógusokkal folyamatos kapcsolatot tart. A lebonyolítást követően ősszel az utómunkálatok zajlanak, az értékelések feldolgozása és egy értékelő fórum kerül megszervezésre minden évben, hogy az aktuális tapasztalatokat átbeszéljük a szolgáltatókkal, a túrakísérőkkel és a Maketusszal.

Mint vidékfejlesztéssel foglalkozó egyesület, kiemelt eredményként könyveljük el a program során létrejött térségi összefogást, annak a hálózatnak a létrejöttét, mely évről évre részt vesz a vándortáborban.